Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Právo: U konopí česká justice zdivočela, stěžují si experti

Právo: U konopí česká justice zdivočela, stěžují si experti

České soudy mají podle protidrogových odborníků i rodin stíhaných dvojí metr. Tvrdí, že justice měří v deliktech, které se týkají pěstování marihuany, výrazně přísněji než v jiných často závažnějších zločinech.

Matěj Černý dostal dvanáct let a je ve věznici Rýnovice mezi vrahy a násilníky. Podle jeho matky Ireny Fenyklové byl celý proces nespravedlivý, protože vůbec nepřihlížel na okolnosti a důkazy obhajoby.

„Od začátku nám znemožňovali obhajobu. Například když jsme chtěli znalecký posudek, protože Matěj byl souzen pouze na základě listinných důkazů, tak nám to soud zamítl,“ řekla Právu Fenyklová.

Její syn pěstoval technické konopí a měl v Hradci Králové obchod s CBD produkty. Chybu udělal, když si pro sebe pěstoval marihuanu s vyšším obsahem THC. Policie mu zabavila přes tisíc rostlin a podle Fenyklové je zničila a nešlo už poté dokázat, že naprostá většina z nich byla pouze technickým konopím. „Od začátku jsem cítila tlak, aby proces proběhl úspěšně a aby došlo k exemplárnímu potrestání,“ dodala.

Soud podle ní také nepovažoval za nutné dokazovat, zda se pěstováním a prodejem marihuany obohatil. „Distribuci mu neprokázali. Jediné, co je v rozsudku, že dal něco svému kamarádovi. Je to obrovská nespravedlnost a vůbec nechápu k čemu a komu taková kriminalizace prospívá. “ Obdobných případů jsou podle oborníků desítky.

„Česká justice, která se jinak chová rozumně, v konopných případech úplně zdivočela a je jí zcela jedno, co je v zákonech. Vůbec nefunguje presumpce neviny,“ řekl Matěj Hollan, ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb, během startu kampaně Je to OK!

Chce upozornit nejen na nesmyslnou praxi českých soudů, která pěstitele konopí trestá přísněji než vrahy, ale také na to, že rozumná regulace trhu s konopím by přinesla užitek lidem, ale i státní kase.

Lidovci jsou proti

Kampaň vytvořila skupina odborníků pod vedením bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Ten připravil návrh zákona o nakládání s konopím, který má umožnit samopěstování, fungování konopných klubů a licencovaný prodej i vývoz. Zákon by měla posoudit vláda, ale nelíbí se lidovcům, kteří jsou ochotni přistoupit pouze na samopěstování maximálně tří rostlin.

„Jedině regulovaný trh může přinést dostupnost konopí všem potřebným a zároveň zabránit černému trhu, kde ho mohou lidé i děti získat mnohem snáze,“ uvedl Vobořil. Podle něj je mýlkou, že na regulovaném trhu by se k této droze snáze dostali mladiství. Například v Nizozemsku, kde je marihuana desítky let tolerovaná, se na žebříčku užívání tamní puberťáci pohybují dlouhodobě uprostřed pelotonu. „To samé je v Kanadě, kde distribuci dostali prodejci alkoholu, kteří jsou naučení neprodávat dětem.

Podle předsedy pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC Pavla Kubů by prodej pomohl i ve zdravotnictví. „Je tu čtvrt milionu lidí, kteří používají léčebné konopí, ale cestou preskripce se k němu dostalo jen osm tisíc. Ostatní ho musí získat ilegálně,“ uvedl Kubů.

Ze čtvrt milionu lidí se cestou preskripce k léčebnému konopí dostalo jen osm tisíc. Ostatní ho musí získat ilegálně Pavel Kubů, spolek KOPAC


Zdroj: U konopí česká justice zdivočela, stěžují si experti, Právo, 5. 9. 2024