Praha – Na preventivní i finanční výhody regulovaného trhu s konopím chce upozornit kampaň Je to OK!, kterou vytvořila skupina odborníků pod vedením bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Krátké spoty, které dnes experti představili novinářům, se zaměřují na nutnost ochrany pacientů při získávání léčebného konopí, dekriminalizaci i ochranu dětí. Videa budou ke zhlédnutí zejména na sociálních sítích. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) při příchodu na dnešní jednání vlády řekl, že obecně mu uvolnění trhu s konopím s určitými regulacemi nevadí. Za zásadní ale považuje dostupnost léčebného konopí pro nemocné.
“Opakovaně jsem říkal, že mě zajímá zdravotnická část konopí,” řekl s tím, že konopí prokazatelně má pozitivní léčebné účinky. “A tady byl chtěl, aby pacienti, co potřebují konopí, se k němu dostali,” dodal. Podle Válka stát hledá možnosti, jak přístup k léčebnému konopí co nejvíc zjednodušit, ať už je to možnost předepisování nebo samopěstování.
Podle předsedy pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC Pavla Kubů ale nedokáže stát dlouhodobě zajistit léčebné konopí pro pacienty, kteří ho potřebují. Zhruba třetina pacientů zároveň není schopná si lék sama vypěstovat. Lidé, kteří léčebné konopí potřebují a kupují si ho, proto musí být podle něj chránění zákonem.
“Zpráva o nelegálních drogách v ČR z roku 2023 vydaná Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti odhaduje počet osob, které v posledním roce užily konopí výhradně pro samoléčbu, na 250.000 lidí. Konopí pro léčebné užití bylo však ve stejném roce vydáno jen 8037 pacientům,” uvedl Kubů.
Spoty nové kampaně upozorňují také na přehnaně vysoké postihy za pěstování či prodej konopí a na finanční náklady na soudní případy či vězně. “Obecně to nezní jako nic obrovského, ale v součtu se to už vyšplhalo na stovky milionů (korun), možná i miliardy,” uvedl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominik Stroukal. Podle něj je nutné upravit trestní sazby, zavést regulovaný trh s konopím a dekriminalizovat některé trestné činy. Autoři kampaně vyzdvihli, že potlačení černého trhu pomůže ochránit také děti.
“Co se týče uvolnění trhu s konopím, tak principiálně mi vůbec nevadí,” řekl ministr zdravotnictví. Podle něho však musí jít o seriózní přístup jako k jakékoliv jiné návykové látce, jako jsou tabák, alkohol či nikotin. “Pro mě je prioritní, aby se k těmto látkám nedostali mladší 18 let, ideálně mladší 21 let, protože to je ta doba, kdy se vyvíjí mozek,” doplnil Válek.
Vobořil s experty připravil návrh zákona o nakládání s konopím. Norma měla původně stanovit zdanění a pravidla pro legální pěstování, fungování konopných klubů a licencovaný prodej i vývoz. Vláda ve svém programovém prohlášení píše, že regulace návykových látek bude odpovídat míře jejich škodlivosti. Loni schválila svůj plán proti závislostem, v němž počítá se zavedením přísně regulovaného trhu s konopím. Tento krok opakovaně doporučila také NERV. Regulovaný trh odmítají lidovci.