Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Novelizace trestního zákoníku se ubírá špatným směrem. Za konopí se bude i nadále chodit na dlouhé roky do vězení

Novelizace trestního zákoníku se ubírá špatným směrem. Za konopí se bude i nadále chodit na dlouhé roky do vězení

Tisková zpráva – Praha, 28. srpna – Iniciativa Rodiny proti prohibici sdružující blízké obětí konopné represe a spolek Racionální regulace vyjadřují veřejně znepokojení nad aktuálním vývojem trestního zákoníku, který rezignoval na původně ambiciózní slib dostat z vězení lidi trestané za bagatelní konopné přečiny. Podle právních analýz, jež mají obě organizace k dispozici, budou lidé i v budoucnu dostávat za nakládání s konopím dlouhé tresty odnětí svobody.

Tento stav by navíc vzal naději i těm, kteří si odpykávají absurdně dlouhé tresty za konopí už nyní. To všechno v situaci, kdy společnost tuto přepjatou represi odmítá a s policejním tažením proti pěstitelům konopím nesouhlasí naprostá většina populace. Vzorem nám může být i Maroko, kde nedávno proběhla masivní amnestie téměř 5 000 lidí souzených za přečiny spojené s konopím.

Obě organizace, které se zabývají prosazováním racionální regulace konopí a zásadního snížení kriminalizace za nakládání s konopím, mají k dispozici poslední aktualizaci trestního zákoníku z dílny Ministerstva spravedlnosti. Dle právních analýz, které si spolky nechaly vypracovat od předních českých odborníků na trestní právo, je tato úprava zmatená, výkladově těžko uchopitelná a v praxi nepředvídatelná, a tedy neřešící to podstatné – aby ve věznicích neseděli lidé na 5, 8, ale i 12 let za to, že někomu údajně prodali konopí, případně ho dle názoru trestních orgánů a soudů prodat někdy v budoucnu zamýšleli.

Iniciativy podrobně zmapovaly několik případů, kdy lidé skončili na dlouhé roky ve vězení jen proto, že prodali – nebo někdy možná měli v úmyslu prodat – konopí. Bez jiné trestné činnosti, bez toho, aniž by byl kdokoliv poškozen. Jsou to tátové od rodin, synové s těsně dosaženou dospělostí, ale i senioři. Odpykávají si dlouhé tresty odnětí svobody za to, že někomu zprostředkovali konopí. Případně sedí za to, že jej pěstovali sami pro sebe na závažná kožní a jiná onemocnění, ale policie se státním zastupitelstvím bez důkazů tvrdí, že drogu měli v úmyslu prodat.

Tento stav měla dle původního záměru Ministerstva spravedlnosti a dle programového prohlášení vlády změnit novela trestního zákoníku, ale po odstranění Jindřicha Vobořila z pozice národního protidrogového koordinátora (končí k poslednímu srpnu) se na dosažení původně vytyčeného záměru rezignovalo, takže oběti konopné represe budou nadále nesmyslně vězněny.

Obě iniciativy proto apelují na vládní politické strany, aby tento ústup z původních pozic znovu přehodnotily a upravily trestní zákoník tak, aby represe vůči konopí, které je stejně jako alkohol už desítky let společensky akceptovanou drogou, byla ukončena a aby za skutečný či domnělý prodej konopí byly udíleny maximálně podmínky, pokuty či, pokud by se jednalo o opravdu velké objemy, odnětí svobody do jednoho roku, jako je tomu v jiných zemích.

Robert Veverka, předseda spolku Racionální regulace, k tomu říká: „Nesmyslnou konopnou represi jsem si zažil sám na vlastní kůži, když jsem byl dlouhé roky stíhán a nakonec odsouzen za šíření toxikomanie, kterého jsem se měl dopustit vydáváním magazínu Legalizace. Dokážu si tedy velmi dobře představit, čím si musí procházet ti, kdo si pěstovali konopí pro osobní potřebu, a orgány činné v trestním řízení je začaly vláčet po soudech, od kterých odcházeli s trestem odnětí svobody. Měl jsem velkou důvěru v to, že tato vláda přinese tolik potřebnou změnu a že lidé přestanou končit ve vězení za to, že si pro sebe pěstovali konopí a nikomu tím nic neudělali, a ti, kdo tam dnes za konopí sedí, budou propuštěni na svobodu. Je pro mě osobně velkým zklamáním, jakým směrem se novelizace drogových paragrafů nyní ubírá, a apeluji proto na strany vládní koalice, aby změnily trestní zákoník tak, aby jednou provždy skončila zbytečná, nákladná a krutá konopná prohibice.“

Irena Fenyklová, matka Matěje Černého, který sedí za prodej konopí na 12 (!) let: „Případů, jako je můj syn Matěj, znám sama mnoho. Je paradox, že jsou lidé zavírání do přeplněných věznic, kde je naprostý nedostatek personálu a zdravotní péče je v katastrofálním stavu, za pěstování léčivé rostliny. Za ,zločin‘ bez oběti na základě nepřímých důkazů a domněnek. Stejně jako v případu mého syna jde často o spekulace, že by mohl něco někomu prodat. Přímých důkazů je pramálo nebo chybí úplně. Trest v případě mého syna nedává žádný nápravný smysl, stejně jako v dalších podobných případech, kdy má někdo sedět na 8 let za to, že pro sebe pěstoval konopí na mast. Tyto drakonické tresty způsobují obrovské neštěstí celé rodině, na Matěje myslím každý den. Má malého syna, kterého neuvidí vyrůstat, ale důvodem není, že by někomu ublížil, ale že pěstoval konopí – navíc se jednalo ze značné části o CBD, které je legální.“

Pavel Kubů, lékař a člen výkonné rady spolku Racionální regulace: „Jsem zcela přesvědčen, že prakticky žádný poslanec vládní koalice, ale řekl bych že skoro celého Parlamentu, nechce, aby ve vězení končili dědečkové, nemocní lidé a mladí kluci za to, že si vypěstovali pár rostlin konopí. Byla by proto velká ostuda, pokud by změna trestního zákoníku tento názor veřejnosti i politické reprezentace nereflektovala. Bavíme se přitom o pouhých třech čtyřech paragrafech, které je potřeba upravit tak, aby se dosáhlo kýženého cíle. To se může stát na jednom pracovním jednání, na kterém se dojde k takového tvaru zákoníku, který přestane za tuto činnost posílat lidi do věznic.“

Lukáš Hurt, manažer klastru CzecHemp a vydavatel časopisu Konopí: „Když vidím, kam se vláda dostala z původně ambiciózních cílů regulovat konopí, kdy se namísto ustanovení regulovaného trhu zaobírá nic neřešícím pěstováním pár kytek, a jak se stejně nic neřešícím způsobem vyvíjí trestní zákoník, musím znova zopakovat, že odstavení Jindřicha Vobořila z funkce národního protidrogového koordinátora se ukazuje jako velmi špatný tah. Vobořil byl hlavní zárukou toho, že koalice původně slibované změny dotáhne. Apelujeme proto na premiéra jako šéfa Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, aby ve spolupráci právě s Vobořilem, který má být nově jeho poradcem, svolal jednání špiček koalice a společně našli řešení, které nebude za nakládání s konopím znamenat dlouhá léta vězení.“

Matěj Hollan, mluvčí Rodin proti prohibici a ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb: „Zabývám se už delší dobu mnoha soudními případy, kdy lidé sedí i na 8 let jen za to, že někomu prodali nebo podle policistů a státních zástupců – aniž by na to byly jakékoliv důkazy – chtěli prodat konopí. Extrémy jsou, když na 8 let sedí tři mladí dělníci, kdy každý měl políčko s 10 rostlinami. Nebo člověk, který si pěstoval konopí na masti kvůli velkým kožním problémům a také vyfasoval 8 let. A jediný způsob, jak toto napravit, je změnit trestní zákoník tak, aby soudům vzal možnost zavírat lidi na takovou dobu za pouhé konopí. Koalice chce nyní dekriminalizovat jen samopěstování, ale za samotné pěstování pro vlastní potřebu lidé do vězení nechodí – problém nastává při sklizni a skladování. Skutečná změna, která bude znamenat konec nesmyslné represe, je pouze ta, která za prodej konopí zavede v trestním zákoníku důsledně možnost podmínečných trestů a pokut a obecně sníží sazby za přechovávání na minimum. V případě těchto ,pachatelů‘ se totiž bavíme o jednání, které není nijak společensky nebezpečné, a žádná ,náprava‘ ve vězení nemůže nastat, protože není co napravovat. Konopí je už desítky let společensky akceptovanou drogou, akorát trestní právo a soudní aparát odmítá tento fakt reflektovat.“


Kontakty: 

Robert Veverka, předseda spolku Racionální regulace, robert@legalpub.cz, tel.: 773 691 561

Lukáš Hurt, spoluzakladatel iniciativy Rodiny proti prohibici, hurtakct@gmail.com, tel.: 730 128 319

Weby: 

www.racionalniregulace.cz

www.rodinyprotiprohibici.cz